Zašto žene ne treba da se plaše tegova



Uopšteno gledano, postoji više razloga zašto većina žena ima averziju od vežbanja sa opterećenjem. Ovde se pre svega misli na takozvane slobodne tegove (bučice, na primer) značajne težine.

Jedan od razloga za izbegavanje takvih tegova je svakako i rizik od povređivanja. Iako taj rizik svakako postoji, na povređivanje pri vežbanju treba gledati na jedan sasvim jednostavan način - povrede dolaze isključivo kao posledica nepravilnog rada, a ne kao posledica velikog opterećenja!

Ipak, glavni razlog zašto žene izbegavaju veliko opterećenje odnosno teške tegove jeste strah od dobijanja neželjene mišićne mase. Razlog za ovu bojazan dolazi pre svega od posmatranja muške populacije koja se bavi takozvanim bodi-bilingom i nazigled očigledne veze (između masivnih tegova i velike mišićne mase) koja iz toga proističe. Ovakav zaključak, iako naizgled logičan, ne može se smatrati ispravnim. Činjenice stoje ovako:

- Veliko opterećenje može biti jak stimulans za mišićni rast, ali samo vrlo specifičan rad sa teškim tegovima stimuliše dobijanje velikih mišića

- Postoje dva tipa mišićnog rasta:

- Kvalitetni mišići (gusti i čvrsti mišići bez velikog volumena)

- Veliki mišići (mišići velikog volumena)

- Ishrana (kvalitet, a posebno kvantitet hrane) mnogo je važniji faktor velikog rasta mišića

- Biološka specifičnost osobe ima značajan uticaj na rast mišića:

- Muškarci imaju veći potencijal za mišićnu masu

- Određene osobe lakše dobijaju mišićnu masu od drugih

Zaključak:

U čovekovoj prirodi je da obavlja aktivnosti za dodatnim opterećenjem. Još od malih nogu deca se susreću sa nekim oblikom „tegova“ sa kojima na različite načine manipulišu i što je najvažnije, takve pokrete po prirodi stvari izvode na pravilan način.

Uopšteno gledano, pravilan trening snage sa dodatnim opterećenjem ima i zdravstvene i estetske dobrobiti. Takav trening bi trebalo da stimuliše razvoj kvalitetne mišićne mase, a najefektniji oblik takvog treninga je upravo onaj sa velikim opterećenjem. Kada je u pitanju trening snage za žene, evo osnovnih smernica:

- Tegove koristiti pre svega u osnovnim pokretima koje izvode velike mišićne grupe: čučanj, podizanje tereta sa zemlje, potisak iznad glave i slično.

- Raditi manji broj ponavljanja u jednoj seriji (ne više od 5-6 ponavljanja) sa težinom koja se pravilno ne može podići više od 8 puta.

- Praviti veće pauze između serija (3-5 minuta).

- Ovakav trening snage ne treba raditi svaki dan (2-4 puta nedeljno je sasvim odgovarajuće).