Preparati


Bilo da želite da smršate koji kilogram, ili želite da postignete vrhunsku mišićnu definiciju, preparati koji vam mogu olakšati put ka ostvarivanju vašeg cilja su sagorevači masti, ili na engleskom fat burn-eri.

U osnovi svakog programa za redukciju telesne težine odn. mišićnu definiciju - tj. skidanje potkožnog masnog tkiva se nalazi ishrana. Odmah posle nje dolazi kvalitetan trening kao potpora. Zatim su tu i dodaci ishrani, između ostalog i sagorevači masti, koji su tu da vam pomognu da ubrzate metabolizam, efikasnije trošite masti na treningu, ubrzaju detoksikaciju organizma, podižu vaše treninge na viši nivo, smanjuju apetit, izbacuju višak vode iz organizma, a određeni sagorevači sadrže sastojke koji su inače veoma blagotvorni za zdravlje.

Bilo da ste rekreativac ili profesionalni sportista, pronaćićemo pravi preparat za vas! Neki od sagorevača sa kompleksnijim sastavom sadrže i antikatabolički kompleks, što znači da štite vaše mišiće od razgradnje, jer je veoma teško postići da se postojeća mišićna masa održi u toku striktne dijete i napornih treninga!

Aminokiseline su organske smeše iz kojih se grade proteini. Idealne su za dopunu ishrani sportista, koji žele da u peroidu teških i napornih treninga sačuvaju već stečenu čistu mišicnu masu a ujedno i poboljšavaju i apsorpciju proteina unetih iz klasične hrane i samim tim pojačavaju anabolne procese u organizmu.

Proteini su građeni od lanaca aminokiselina. U prirodi se nalazi 20-25 aminokiselina, a u molekulu proteina 200 aminokiselina, što znači da se lanci aminokiselina ponavljaju više puta. Kada se aminokiseline nalaze samostalno u krvi zovemo ih slobodne aminokiseline. Dve spojene aminokiseline zovu se dipeptidi; tri -tripeptidi; više aminokiselina (50-100) - polipeptidi. Više polipeptida čine proteine. Oni se razlikuju po broju aminokiselina, obliku molekula i frekvenciji javljanja.
Aminokiseline su osnovni gradivni elementi proteina. Vrednost proteina koji se nalaze u namirnicama biljnog i životinjskog porekla procenjuje se na osnovu aminokiselinskog sastava. Aminokiseline koje se sintetišu u organizmu nazivaju se neesencijalne, dok se aminokiseline koje naš organizam nije u mogućnosti da sintetiše nazivaju esencijalne aminokiseline i stoga ih je neophodno unositi putem ishrane.

Proteini iz surutke (WHEY), belanceta jaja, mleka ili soje predstavljaju idealnu dopunu ishrani sportista koji imaju povećanu potrebu za proteinima. Korišćenjem ovih preparata svaki sportista će brže "nabaciti" čistu bezmasnu mišicnu masu. Delimo ih u grupe prema izvorima i koncetracijama proteina i brzini delovanja. Najpopularniji je whey protein tj. protein iz surutke.

Weight Gainers ili gejneri su sportske formule koje omogućavaju da lakše unesete dodatne ekstra kalorije koje su neophodne za povećanje telesne i mišićne mase.
Oni u sebi sadrže i ugljene hidrate i proteine ali uvek u korist ugljenih hidrata. Procenat proteina kod gainera se kreće do 35%.

Kreatin se u mišićima skladišti u obliku kreatin fosfata i osnovna uloga mu je resinteza ATP-a (adenozin trifosfata) glavnog energetskog jedinjenja koje se koristi za dobijanje energije za sve hemijske reakcije organizma (sinteza belančevina, masti, ugljenih hidrata, mišićna kontrakcija, aktivni transport materija, sprovođenje nervnih impulsa, resorpciju hranljivih materija itd.). Kreatin se u organizmu sintetiše u jetri, pankreasu i bubrezima od aminokiselina Arginina, Metionina i Glicina. Pored toga kreatin se unosi ishranom (crveno meso sadrži kreatin).

Kreatin monohidrat je ergogeni (povećava fizičke sposobnosti) suplement koji je na tržištu zastupljen već nekih 15-ak godina. Ne postoji vrhunski sportista koji nije čuo ili bolje reći koristio kreatin monohidrat. Razvojem nauke kreatini koji su danas na tržištu mikronizovani, farmaceutske čistoće, odlične rastvorljivosti. Većina iskusnih vežbača i pored novijih oblika kreatina tvrde da je kreatin monohidrat i dalje najbolji proizvod za brzi prirast snage i mišićne mase.

Kreatini novije generacije su sintetisani u posebnim oblicima, npr. Kreatin Etil-Estar, Kreatin orotat, Trikreatin Malat i u raznim drugim oblicima čime se povećava njihova apsorpcija i brzina delovanja i pojačava se njihov efekat tako da se koriste u manjim dozama od klasičnog Kreatina monohidrata dajući još bolji efekat. Uglavnom su kreatini novije generacije ubačeni u formule transportnih sistema kreatina i reaktora čime se povećava mišićna napumpanost i snaga za vreme treninga a posle treninga naduvan izgled mišića ostaje. Kreatini nove generacije u telu ne prouzrokuju zadržavanje suvišne vode, te su pogodni i u periodima skidanja masnih naslaga i periodima kada se radi na mišićnoj definiciji. Osnovna namena svakog kreatina je povećanje snage i izdržljivosti kada su konzumirani pre treninga, a posle treninga ubrzavaju oporavak i štite mišiće od razgradnje.
Ova grupa dodataka ishrani je namenjena svima onima koji žele da u što kraćem roku bukvalno napumpaju svoje mišiće što je više moguće. Komponente ovih preparata su pomešane u što većim količinama i u naučno ispitanim proporcijama tako da imaju visoku efektivnost i biološku raspoloživost, u prevodu da maksimalno pumpaju mišiće. Večina suplemenata iz ove grupe konzumira se 45 do 20 minuta pre treninga na prazan stomak obavezno! Efekti koje daju su povećana izdržljivost, smanjen osećaj zamora, velika želja za treningom, povećanje transport kiseonika kroz krv čime je i veći dotok kiseonika u mišiće te se oni manje umaraju pri fizičkom naporu. U jednoj dozi NO reaktora se nalazi mnogo supstanci koje povećavaju koncentraciju i mentalni fokus, snagu i izdržljivost, transport kiseonika, smanjuju razgradnju mišića a neki najnoviji sadrže i sagorevače masti tako da u jednom proizvodu dobijate više različitih za manje novca. NO reaktori su postali veoma popularni u poslednje vreme jer su otkriće 21. veka i pomerile su granice treninga snage na viši nivo.

Vitamini su organske materije koje se nalaze samo u u zivim sistetmima: biljkama i životinjama. Osim nekoliko izuzetaka, organizam ne moze sam da sintetise vitamine, tako da ih moramo unositi hranom ili dodacima ishrani. Delimo ih u dve grupe: hidrosulubilni (vitamini rastvorljivi u vodi) i liposolubilni (vitamini rastvorljivi u mastima).

Minerali su elementi neophodni za normalno funkcionisanje organizma, oni su katalizatori u nervnim reakcijama, mišićnim kontrakcijama i metabolizmu hranjivih sastojaka iz hrane. Veoma su važni za psihološke procese, jačanje koštane strukture i u očuvanju srca, mozga, mišića i nervnog sistema. Dele se na makrominerale (kalcijum, magnezijum, fosfor, natrijum, kalijum, gvožde i drugi) i na oligoelemente (hrom, kobalt, mangan, selen, fluor...). Da bi se povećala apsorpcija minerala oni se heliraju - hemijski obrađuju posle čega menjaju naelektrisanje. Minerali oblažu neku amino kiselinu ili so kao što je glukonat, citrat, pikolinat, aspartat jer ovako obrađeni minerali organizam bolje prihvata i apsorbuje.